TVS07RF-23-21HN-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-23-21HN-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 21POS PNL MT
Stock
325
In Stock :
325
Product Category :
Circular Connector Housings
1 (Unlimited)
Number of Pins :
21
Orientation :
N (Normal)
Published :
2013
Shell Finish :
Electroless Nickel
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
16
Shell Size - Insert :
23-21
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-23-21HN-LC Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.Devices with 21 pins are available.
TVS07RF-23-21HN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-23-21HN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-23-21HN-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT