TVS07RF-23-21HN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-23-21HN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
240
In Stock :
240
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Max Operating Temperature :
200°C
Fastening Type :
Threaded
Published :
2013
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Pins :
16
Feature :
Shielded
Number of Positions :
21
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
23-21
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
TVS07RF-23-21HN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RF-23-21HN Overview
TVS07RF-23-21HN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-23-21HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-23-21HN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER