TVS07RF-23-21HE
Mfr.Part #
TVS07RF-23-21HE
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Ratings :
Environment Resistant
Number of Pins :
16
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
21
Contact Finish - Mating :
Orientation :
E
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Bulkhead - Front Side Nut
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
TVS07RF-23-21HE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
TVS07RF-23-21HE Overview
TVS07RF-23-21HE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-23-21HE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-23-21HE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER