TVS07RF-23-21HD
Mfr.Part #
TVS07RF-23-21HD
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Electroless Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
D
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Unknown
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
TVS07RF-23-21HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
TVS07RF-23-21HD Overview
Packaging for this item is Receptacle, Male Pins.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 16 pins are available.Bulkhead, Front Side Nut, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RF-23-21HD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-23-21HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-23-21HD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER