TVS07RF-23-21HB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-23-21HB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG MALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Silver
ECCN Code :
EAR99
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Orientation :
B
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
16
Ingress Protection :
Environment Resistant
HTS Code :
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
21
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Published :
Factory Lead Time :
2 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-23-21HB-LC Overview
TVS07RF-23-21HB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-23-21HB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-23-21HB-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT