TVS07RF-23-21HB
Mfr.Part #
TVS07RF-23-21HB
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
1 (Unlimited)
Color :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Datasheets
TVS07RF-23-21HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
TVS07RF-23-21HB Overview
TVS07RF-23-21HB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-23-21HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-23-21HB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER