TVS07RF-23-21HA
Mfr.Part #
TVS07RF-23-21HA
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
240
In Stock :
240
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Published :
2001
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
23-21
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
A
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Color :
Silver
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Ratings :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RF-23-21HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
TVS07RF-23-21HA Overview
TVS07RF-23-21HA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-23-21HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-23-21HA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER