TVS07RF-23-21BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-23-21BB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS PNL MT
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
ECCN Code :
EAR99
Housing Color :
Silver
Contact Size :
16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
B
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
2 Weeks
Contact Type :
Crimp
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
2013
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
23-21
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
21
Datasheets
TVS07RF-23-21BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-23-21BB Overview
TVS07RF-23-21BB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-23-21BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-23-21BB Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT