TVS07RF-23-21AB
Mfr.Part #
TVS07RF-23-21AB
Description
CONN RCPT HSG MALE 21POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
2 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
B
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
16
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
Type :
For Male Pins
Published :
Contact Type :
Number of Positions :
21
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Gold
Datasheets
TVS07RF-23-21AB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-23-21AB Overview
TVS07RF-23-21AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-23-21AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-23-21AB Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT