TVS07RF-23-21AA
Mfr.Part #
TVS07RF-23-21AA
Description
CONN RCPT HSG MALE 21POS PNL MT
Stock
389
In Stock :
389
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Environment Resistant
Contact Size :
16
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Type :
For Male Pins
Orientation :
A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
HTS Code :
Housing Color :
Published :
2013
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
21
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size - Insert :
23-21
Datasheets
TVS07RF-23-21AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-23-21AA Overview
TVS07RF-23-21AA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-23-21AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-23-21AA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT