TVS07RF-23-21A
Mfr.Part #
TVS07RF-23-21A
Description
CONN RCPT HSG MALE 21POS PNL MT
Stock
325
In Stock :
325
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
23-21
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Orientation :
C
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Published :
2013
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
21
HTS Code :
Datasheets
TVS07RF-23-21A
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-23-21AC Overview
TVS07RF-23-21AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-23-21AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-23-21AC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT