TVS07RF-23-14SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-23-14SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 14POS GOLD CRIMP
Stock
55
In Stock :
55
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Radiation Hardening :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
A
Number of Positions :
14
Published :
2011
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
HTS Code :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
23-14
Color :
Silver
Datasheets
TVS07RF-23-14SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 14 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
TVS07RF-23-14SA Overview
TVS07RF-23-14SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-23-14SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-23-14SA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER