TVS07RF-23-14S
Mfr.Part #
TVS07RF-23-14S
Description
CONN RCPT FMALE 14POS GOLD CRIMP
Stock
100
In Stock :
100
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Bulkhead - Front Side Nut
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Size - Insert :
23-14
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
2006
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Crimp
Number of Positions :
14
Color :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
TVS07RF-23-14S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 14 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RF-23-14S Overview
TVS07RF-23-14S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-23-14S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-23-14S Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER