TVS07RF-23-14P-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-23-14P-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 14POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Housings
Reach Compliance Code :
Unknown
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
14
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Silver
Published :
2014
Connector Type :
Receptacle Housing
ROHS3 Compliant
Contact Type :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
12
HTS Code :
Shell Size - Insert :
23-14
Datasheets
TVS07RF-23-14P-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 14 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-23-14P-LC Overview
TVS07RF-23-14P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-23-14P-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-23-14P-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT