TVS07RF-23-14P
Mfr.Part #
TVS07RF-23-14P
Description
CONN RCPT MALE 14POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
2014
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
23-14
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Thermoplastic
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Positions :
14
EAR99
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Environment Resistant
HTS Code :
Datasheets
TVS07RF-23-14P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 14 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RF-23-14P Overview
TVS07RF-23-14P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-23-14P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-23-14P Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER