TVS07RF-21-41SE(LC)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41SE(LC)
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
41
Mounting Type :
Panel Mount
Radiation Hardening :
No
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
No
Contact Size :
20
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Orientation :
E
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Silver
Gender :
FEMALE
Type :
For Female Sockets
Filter Feature :
yes
Note :
Contacts Not Included
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Jam Nut
Total Number of Contacts :
41
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
TVS07RF-21-41SE(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-41SE-LC Overview
TVS07RF-21-41SE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41SE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41SE-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT