TVS07RF-21-41SE
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41SE
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
36
In Stock :
36
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Backshell Type :
Solid
Bulk
Published :
2014
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Silver
Ratings :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
41
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
E
No
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Bulkhead - Front Side Nut
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
21-41
Filter Feature :
Termination :
Crimp
Datasheets
TVS07RF-21-41SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
TVS07RF-21-41SE Overview
TVS07RF-21-41SE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41SE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41SE Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER