TVS07RF-21-41SD(LC)
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41SD(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
D
Connector Type :
Receptacle Housing
Mount :
Jam Nut
No
Contact Size :
20
ECCN Code :
EAR99
41
Housing Color :
Silver
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
DIN Conformance :
Note :
Contacts Not Included
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Datasheets
TVS07RF-21-41SD(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-41SD-LC Overview
TVS07RF-21-41SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41SD-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT