TVS07RF-21-41SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41SD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Number of Positions :
41
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Packaging :
Bulk
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
HTS Code :
IEC Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Total Number of Contacts :
41
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
21-41
Empty Shell :
Orientation :
D
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
TVS07RF-21-41SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
TVS07RF-21-41SD Overview
TVS07RF-21-41SD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41SD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER