TVS07RF-21-41SC(LC)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41SC(LC)
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
41
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Gender :
FEMALE
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
41
Note :
Contacts Not Included
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Jam Nut
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Silver
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Radiation Hardening :
No
Shell Finish :
Electroless Nickel
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
yes
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Orientation :
C
Datasheets
TVS07RF-21-41SC(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-41SC-LC Overview
TVS07RF-21-41SC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41SC-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT