TVS07RF-21-41SC
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41SC
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
72
In Stock :
72
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
C
Gender :
FEMALE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
21-41
Total Number of Contacts :
41
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
No
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
2013
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
DIN Conformance :
Number of Positions :
41
Packaging :
Bulk
Datasheets
TVS07RF-21-41SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
TVS07RF-21-41SC Overview
TVS07RF-21-41SC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41SC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER