TVS07RF-21-41SA(LC)
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41SA(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Product Category :
Circular Connector Housings
Filter Feature :
yes
Gender :
FEMALE
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
20
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
A
Contact Type :
Crimp
Empty Shell :
yes
Radiation Hardening :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Jam Nut
Housing Color :
Silver
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
No
Contact Plating :
Gold
Published :
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Total Number of Contacts :
41
IEC Conformance :
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
41
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Shielded
Datasheets
TVS07RF-21-41SA(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-41SA-LC Overview
TVS07RF-21-41SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41SA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT