TVS07RF-21-41SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41SA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Jam Nut
Contact Plating :
Gold
Orientation :
A
Published :
2011
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Radiation Hardening :
No
Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
No
Contact Size :
20
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
41
Shell Size - Insert :
21-41
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Total Number of Contacts :
41
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Electroless Nickel
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-41SA-LC Overview
TVS07RF-21-41SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41SA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT