TVS07RF-21-41SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
111 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Plating :
Electroless Nickel
Color :
Silver
Number of Positions :
41
Gender :
Receptacle
Empty Shell :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
yes
Depth :
49.23mm
Shell Finish :
Electroless Nickel
Radiation Hardening :
No
Total Number of Contacts :
41
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
31.9mm
DIN Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Body Material :
Aluminium
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
A
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Published :
2006
Shell Size - Insert :
21-41
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Datasheets
TVS07RF-21-41SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
TVS07RF-21-41SA Overview
TVS07RF-21-41SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER