TVS07RF-21-41S
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41S
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
21
In Stock :
21
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Receptacle
Empty Shell :
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
21-41
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~200°C
ROHS3 Compliant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Published :
2006
Color :
Silver
Mixed Contacts :
No
Termination :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Radiation Hardening :
No
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Aluminum
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
HTS Code :
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Marine, Military
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Datasheets
TVS07RF-21-41S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RF-21-41S Overview
TVS07RF-21-41S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41S Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER