TVS07RF-21-41PE(LC)
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41PE(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle Housing
ROHS3 Compliant
Type :
For Male Pins
No
Housing Color :
Silver
Published :
41
Contact Size :
20
Radiation Hardening :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Jam Nut
Contact Type :
Orientation :
E
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RF-21-41PE(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-41PE-LC Overview
TVS07RF-21-41PE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41PE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41PE-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT