TVS07RF-21-41PD(LC)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41PD(LC)
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Filter Feature :
yes
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
yes
Housing Color :
Silver
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mount :
Jam Nut
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
41
Empty Shell :
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Total Number of Contacts :
41
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
D
Shell Size - Insert :
Contact Size :
20
IEC Conformance :
ECCN Code :
EAR99
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
TVS07RF-21-41PD(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-41PD-LC Overview
TVS07RF-21-41PD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41PD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41PD-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT