TVS07RF-21-41PD
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41PD
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
FEMALE
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Color :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
D
Electroless Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
21-41
Termination :
Datasheets
TVS07RF-21-41PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
TVS07RF-21-41PD Overview
TVS07RF-21-41PD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41PD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER