TVS07RF-21-41PC
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41PC
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
72
In Stock :
72
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Bulkhead - Front Side Nut
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
21-41
Operating Temperature :
-65°C~200°C
yes
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
C
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
ROHS3 Compliant
Termination :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Silver
Datasheets
TVS07RF-21-41PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
TVS07RF-21-41PC Overview
TVS07RF-21-41PC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41PC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER