TVS07RF-21-41PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
36
In Stock :
36
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
41
Termination :
Crimp
Filter Feature :
yes
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
41
Radiation Hardening :
No
DIN Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
FEMALE
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Published :
2006
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Electroless Nickel
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
21-41
Color :
Silver
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
TVS07RF-21-41PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
TVS07RF-21-41PA Overview
TVS07RF-21-41PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41PA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER