TVS07RF-21-41P(LC)
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41P(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Stock
3
In Stock :
3
Product Category :
Circular Connector Housings
Depth :
49.23mm
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Plating :
No
Housing Material :
Aluminium
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
41
Factory Lead Time :
12 Weeks
Electroless Nickel
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
21-41
Orientation :
N (Normal)
DIN Conformance :
No
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58-363
Contact Shape :
Circular
Filter Feature :
Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Type :
For Male Pins
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Note :
Contacts Not Included
Bulk
Housing Color :
Silver
Length :
31.9mm
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
TVS07RF-21-41P(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-41P-LC Overview
TVS07RF-21-41P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41P-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41P-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT