TVS07RF-21-41P
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41P
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
60
In Stock :
60
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Aluminum
Mixed Contacts :
No
MIL Conformance :
yes
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Color :
Silver
Applications :
Aviation, Marine, Military
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
yes
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
21-41
HTS Code :
Bulk
Radiation Hardening :
Total Number of Contacts :
Electroless Nickel
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Orientation :
D
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RF-21-41P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
TVS07RF-21-41PD Overview
TVS07RF-21-41PD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41PD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER