TVS07RF-21-41JE
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41JE
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Packaging :
Bulk
Gender :
FEMALE
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Orientation :
E
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
41
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Color :
Threaded
HTS Code :
Datasheets
TVS07RF-21-41JE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
TVS07RF-21-41JE Overview
TVS07RF-21-41JE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41JE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41JE Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER