TVS07RF-21-41JD-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41JD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
20
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Finish :
Electroless Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Number of Pins :
41
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
41
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
D
Housing Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-41JD-LC Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Female Sockets products.The device is equipped with 41 pins.
TVS07RF-21-41JD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41JD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41JD-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT