TVS07RF-21-41JD
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41JD
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Silver
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Orientation :
D
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Positions :
41
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
TVS07RF-21-41JD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
TVS07RF-21-41JD Overview
TVS07RF-21-41JD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41JD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41JD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER