TVS07RF-21-41JA-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41JA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Contact Size :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Electroless Nickel
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
A
Gender :
FEMALE
41
Contact Type :
Connector Type :
Receptacle Housing
Panel Mount
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
21-41
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-41JA-LC Overview
TVS07RF-21-41JA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41JA-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT