TVS07RF-21-41JA
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41JA
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
10
In Stock :
10
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
HTS Code :
Shell Size - Insert :
21-41
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Material :
COPPER ALLOY
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gender :
FEMALE
Color :
Silver
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Orientation :
A
Datasheets
TVS07RF-21-41JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
TVS07RF-21-41JA Overview
TVS07RF-21-41JA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41JA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER