TVS07RF-21-41HN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41HN-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG MALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
20
Number of Positions :
41
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
20
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Type :
For Male Pins
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-41HN-LC Overview
The product is packaged in Receptacle Housing.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.A total of 20 pins are available on the device.
TVS07RF-21-41HN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41HN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41HN-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT