TVS07RF-21-41HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
41
Shell Finish :
Electroless Nickel
Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
21-41
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
TVS07RF-21-41HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
TVS07RF-21-41HA Overview
TVS07RF-21-41HA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41HA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER