TVS07RF-21-41H
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41H
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Shielded
REACH SVHC :
No SVHC
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
Body Material :
Aluminium
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Bulk
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
TVS07RF-21-41H
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RF-21-41H Overview
TVS07RF-21-41H Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41H Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41H Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER