TVS07RF-21-41BE
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41BE
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Gender :
FEMALE
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Published :
41
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Orientation :
E
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
TVS07RF-21-41BE
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-41BE Overview
TVS07RF-21-41BE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41BE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41BE Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT