TVS07RF-21-41B
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41B
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Stock
60
In Stock :
60
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
2013
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
21-41
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Female Sockets
41
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
TVS07RF-21-41B
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-41B Overview
TVS07RF-21-41B Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41B Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41B Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT