TVS07RF-21-41A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-21-41A
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG MALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Housing Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
41
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Size :
20
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
E
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
TVS07RF-21-41A
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-41AE Overview
TVS07RF-21-41AE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-41AE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-41AE Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT