TVS07RF-21-39SE
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39SE
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
36
In Stock :
36
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Bulkhead - Front Side Nut
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Radiation Hardening :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
E
Color :
Shell Size - Insert :
21-39
Shell Material :
Aluminum
Published :
2013
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
TVS07RF-21-39SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
TVS07RF-21-39SE Overview
TVS07RF-21-39SE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39SE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39SE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER