TVS07RF-21-39SD(LC)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39SD(LC)
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
D
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Environmental Characteristics :
Moisture Resistant
Filter Feature :
yes
Number of Positions :
39
Shell Finish :
Electroless Nickel
HTS Code :
DIN Conformance :
Contact Size :
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Housing Color :
Silver
Mount :
Jam Nut
MIL Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
39
Datasheets
TVS07RF-21-39SD(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-39SD-LC Overview
TVS07RF-21-39SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39SD-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT