TVS07RF-21-39SD-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39SD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
39
Contact Type :
Crimp
HTS Code :
Type :
For Female Sockets
Environmental Characteristics :
Moisture Resistant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
D
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Housing Color :
Silver
Contact Size :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
39
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Mount :
Jam Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Radiation Hardening :
ECCN Code :
EAR99
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-39SD-LC Overview
TVS07RF-21-39SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39SD-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT