TVS07RF-21-39SA-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39SA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
ROHS3 Compliant
Type :
For Female Sockets
Filter Feature :
yes
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Orientation :
A
Gender :
FEMALE
Mount :
Jam Nut
Contact Type :
Crimp
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
39
HTS Code :
Contact Shape :
Circular
Empty Shell :
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-39SA-LC Overview
TVS07RF-21-39SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39SA-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT