TVS07RF-21-39SA
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39SA
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
38
In Stock :
38
Product Category :
Circular Connector Assemblies
No
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
21-39
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Ratings :
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
Datasheets
TVS07RF-21-39SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
TVS07RF-21-39SA Overview
TVS07RF-21-39SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER