TVS07RF-21-39S(LC)
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39S(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Contact Size :
DIN Conformance :
No
Contact Plating :
Gold
Type :
For Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Housing Material :
Aluminium
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Environmental Characteristics :
Moisture Resistant
Filter Feature :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Threaded
Contact Shape :
Circular
Datasheets
TVS07RF-21-39S(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-39S-LC Overview
TVS07RF-21-39S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39S-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT