TVS07RF-21-39S-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39S-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Material :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
DIN Conformance :
No
Orientation :
N (Normal)
Reach Compliance Code :
Unknown
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
39
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
39
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
yes
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Housing Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
Environmental Characteristics :
Moisture Resistant
Datasheets
TVS07RF-21-39S-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-39S-LC Overview
TVS07RF-21-39S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39S-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT